poniedziałek, 9 stycznia 2012

Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop z 2011 roku?

Problem ciekawy z praktycznego punktu widzenia. 

Ustawa z 16.09.2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która weszła w życie 01.01.2012 r., mówi, iż pracodawcy będą mogli udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego w następnym roku  nie do końca marca (dotychczas), ale do końca września. Nie ma co dyskutować - zmiana słuszna i potrzebna. 

Pytanie pojawia się następujące: pracownikowi z 2011 r. pozostało 7 dni urlopu; do kiedy musi je wykorzystać w 2012 r.? 

Państwowa Inspekcja Pracy (potocznie zwana PIPem) stwierdziła, iż przepisy nowe obowiązywać będą dopiero w ten sposób, że obejmą zaległy urlop z 2012 r., który będzie mógł być wykorzystano do końca września 2013 r. Zwolennicy tego poglądu argumentują, iż wynika on z zasady nieretroakcji. Czy jednak mają rację? Moim zdaniem, nie. 

Nie można w tym wypadku mówić o łamaniu zasady, w myśl której prawo nie działa wstecz (lex retro non agit). Skoro nowe przepisy wydłużające możliwość wykorzystania zaległego urlopu wchodzą w życie z dniem 01 stycznia 2012 r., to do którego urlopu się odnoszą? Do zaległego urlopu z roku 2011, jak najbardziej, ponieważ pracownik nabywa do jego wykorzystania prawo właśnie z pierwszym dniem kolejnego roku, czyli z 01 stycznia 2012 r. A skoro tak, to wykorzystuje go na nowych zasadach - do września, nie do marca. 

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Państwowa Inspekcja Pracy potocznie to jest zwana raczej PIPą ;-)

Prześlij komentarz