piątek, 17 września 2010

Dobre rady co do szukania pomocy i pisania na forum

Na początek - stare dobre paremie, wiecznie żywe i bardzo mądre:
 1. Ignorantia iuris nocet (Nieznajomość prawa szkodzi)
 2. Ius debet esse ars boni et aequi (Prawo powinno być sztuką dobra i sprawiedliwości - moja wersja, z powinno być a nie jest, bo niestety nie zawsze jest).

Ad rem - czyli co do zasad, które ułatwią życie przede wszystkim poszukującym na forum odpowiedzi:

1. Odpowiadam na forum - nie odpisuję na pytania i prośby o poradę w PW.
Tak, to znaczy że jak wyślesz mi pytanie na PW - nie odpowiem, nie musisz sprawdzać. Wiele, a chyba nawet większość osób systematycznie udzielających się na forum, ma w podpisie takie zastrzeżenie. Co, niestety, nie oznacza, że osoby te nie dostają tychże próśb o poradę na PW - bynajmniej, sam takowych, pomimo podpisu, dostaję dziennie po kilka. 

Świadczy to przede wszystkim o braku kultury. Przychodzisz na darmowe forum, gdzie ludzie pro bono pomagają rozeznać się w gąszczu przepisów prawnych, i nawet za ciężko Ci uszanować, że ktoś nie życzy sobie zaśmiecania mu skrzynki PW pytaniami o porady? Nie mówiąc o tym - nawet gdy taki adresat wiadomości z prośbą o poradę wie i umie pomóc, to czy pomoże, skoro na dzień dobry lekceważysz jego prośbę?

Skąd w ogóle taka prośba, aby porady pisać na forum, a nie wysyłać na PW? Prozaiczna. Na forum nikt nie pracuje, każdy pomaga w miarę możliwości (wiedzy i czasu), więc każdy chce, aby to, co napisał raz, mogło zostać komuś innemu w przyszłości podlinkowane czy zacytowane. Raz napisane na forum - jest, można znaleźć, odszukać (o ile 1 na 100 osób szukających porady, zamiast zadać bezmyślnie pytanie o coś, co na tej samej stronie działu jest opisane zwykle jakoś ok. 10 razy, skorzysta z wyszukiwarki i znajdzie wcześniejszą poradę w zwykle analogicznej lub bardzo zbliżonej sytuacji) i skorzystać. A treść PW po jakimś czasie idzie w niebyt (mały limit wiadomości na forum - zresztą, nie do wysyłania PW forum jest, więc i słusznie), więc nikomu się nie przyda. Ale ileż razy można pisać to samo? (To forum pokazuje - nieskończenie wiele, a i tak zaraz pojawi się ktoś, kto w dziale prawo karne albo wsparcie techniczne zapyta o to, czy można zrzec się spadku 20 lat po śmierci spadkodawcy...)

2. Zajmuję się prawem cywilnym, spadkami - ale jeśli natrafię na temat z innej dziedziny i  będę potrafił, podpowiem coś każdemu.
Generalnie, odnoszę wrażenie, że osoby o sporej (najczęściej dużo większej niż moja) wiedzy udzielają porady w tematach szczególnie skomplikowanych. Nic dziwnego, prostsze zagadnienia każdy inny jest w stanie wyjaśnić. Jeśli jest faktycznie problem, wyartykułowany w miarę przejrzyście, z potrzebnymi do oceny całości kontekstu i podjęcia się próby sformułowania porady szczegółami (terminy, formy czynności itp) - ktoś pomoże, odezwie się.

Gdy temat wisi sobie na forum i nie ma w nim odzewu - tak, zawsze istnieje możliwość, że nikt nie wie, co poradzić w danej sytuacji. Nie jest to niemożliwe. A nawet jeśli ktoś wie - konkretne sytuacje prawne potrafią być bardzo skomplikowane, nie da się wszystkiego przewidzieć. W pewnych sprawach udzielenie sensownej porady prawnej co do możliwości działania jest możliwe dopiero po zapoznaniu się z materiałem sprawy. Czyli - nie na forum, choćby pytający wkleił i opisał sprawę w objętości małego e-booka, a w realu. Czyli - bez wizyty choćby po poradę u prawnika się nie obędzie. Niestety.

3. Jak pisać i pytać, aby uzyskać odpowiedź?
 1. Pisownia. Używając znaków przystankowych - przecinków, średników, kropek, zaczynać zdania z wielkich liter.
 2. Pisownia c.d. Pisać po polsku - podstawy gramatyki obowiązują, a czasami (czytając niektóre pytania) mam wrażenie, że niektórym się wydaje, że nie. 
 3. Sposób opisania problemu. Konkretnie - opisując możliwie dokładnie sytuacje. Jeśli czynność prawna - np. darowizna - to w jakiej formie (ustnie? pisemnie? notarialnie?) Zawsze - kiedy? Najlepiej data, choćby w formie wskazania roku (kluczowe dla kwestii przedawnień - najczęstsze pytania).
 4. Tytuł tematu. Jak zatytułujesz Proszę/błagam o pomoc!!!! to nie mówi to nic, w czym jest problem. Nie każdy, kto ma wiedzę, wertuje forum od deski do deski, temat po temacie. Najmądrzejsi najczęściej radzą w trudnych sprawach, na które zwrócą uwagę - w jaki sposób zwracają uwagę? Właśnie po tytule. Krótko, zwięźle (na szczęście jest limit znaków w tytułach), na temat problemu. To wystarczy. Raz - ktoś prędzej zajrzy tam z osób, które mogą pomóc. Dwa - w przyszłości ktoś przez wyszukiwarkę też może znaleźć w nim odpowiedzi na swój, podobny, problem.


4. Wyszukiwarka nie gryzie i jest po to, aby jej używać.
Dokładnie właśnie tak. Po to wyszukiwarka wisi sobie na tym zielonym pasku u góry, pod bannerem, trzeci link od prawej, żeby z niej korzystać. 

Oczywiście, czasami zdarza się, że ktoś zadaje pytanie trudne, na temat zagadnienia jeszcze nie poruszanego. Jednakże najczęściej jest tak, że przychodzi X i np. w dziale Prawo spadkowe zadaje np. pytanie o coś związanego z zachowkiem, o czym jest mowa w jakiś 10 innych, istniejących tematach, które wiszą dokładnie w tym samym dziale, na tej samej stronie tego działu. Nierzadko - jeden pod drugim.

Zanim o coś zapytasz - poszukaj. Jak nie znajdziesz - zakładaj śmiało i pytaj. Ale najpierw poszukaj.

5. Czego nie należy robić:
 1. Litery. Pisać wielkimi literami, nA zMiAnĘ z MaŁyMi, powiększać czcionkę albo pisać na różowo itp. - pokemonom dziękujemy, netykieta obowiązuje.
 2. Znaki. Pisać ciągów wykrzykników czy znaków zapytania, czy to w temacie czy w treści posta.
 3. Niecierpliwość. Założyłeś temat, zadałeś pytanie - brak odpowiedzi? Nie, nie pisz co 5/10 minut czy 5 razy dziennie czegoś w stylu I co, nikt mi nie pomoże?/Podbijam! bo nie o to chodzi. Czekaj cierpliwie na odpowiedź. Podbicie ma sens po min. dobie od założenia. Jak podbijesz ze 2 razy w ciągu 2 dni i nikt nie odpowie - cóż, wtedy mała szansa, że ktoś jest w stanie Ci pomóc, i niestety trzeba się pofatygować do prawnika w realu.
 4. Zadawać głupie pytania. Jak ktoś Ci coś odpowie - to zanim zapytasz ponownie o to samo, albo mu napiszesz że nic nie rozumiesz, przeczytaj kilka razy i pomyśl. Może wystarczy się zastanowić i zrozumiesz? Jeśli nie - i jeśli poprosisz - to na pewno ktoś spróbuje Ci pomóc. 
 5. Zakładanie x razy tych samych tematów. Wkurza to każdego, a przede wszystkim moderatorów (którzy Cię mogą z forum wywalić, banując) i osoby najwięcej na forum udzielające się. Naprawdę, jak człowiek w miarę systematycznie czyta działy o zbliżonej tematyce na forum, to od razu widzi - taki temat z tym samym pytaniem już widziałem w tym dziale/w dziale obok/gdzieś zupełnie bez sensu, ale dokładnie to samo. Załóż temat raz i czekaj na odpowiedź.
 6. Kwestionować odpowiedzi i porad. Jeśli masz jakieś tam swoje zdanie co do problemu, jego rozwiązania, i wchodzisz na forum tylko po to, aby usłyszeć potwierdzenie tego stanowiska - to nie wściekaj się, nie zawracaj głowy i nie dyskutuj, gdy ktoś mądrzejszy stwierdzi, że nie masz racji, że jest inaczej niż Ci się wydaje i że właściwie to nie masz racji. Nie wierzysz - możesz zawsze zapłacić prawnikowi w realu, który na 99% potwierdzi, że jesteś w błędzie i uświadomisz sobie, że na forum ktoś Cię słusznie wyprowadził z błędu. Prawda jest taka - jak ktoś na tym forum pisze głupoty i wprowadza, pod pozorem rad, ludzi w błąd - to bardzo szybko jest naprostowywany przez mądrzejszych, a najczęściej moderator po prostu usuwa jego quasi-porady.

6. Szukasz aktu prawnego, ustawy, konkretnego przepisu?  
Zajrzyj do źródła:

7 komentarze:

Anonimowy pisze...

Heh, sporo z tych sugestii pokrywa się z http://rtfm.killfile.pl/ :) mimo, że tamto dotyczy rzeczy okołokomputerowych

Prawo czy lewo? pisze...

A widzisz. Nic o tej stronie nie wiedziałem. Ale zbieżność oznacza - coś w tym jest :)

Anonimowy pisze...

Sie rozumie!!!

lopin70 pisze...

BARDZO PRZEPRASZAM
PRZYZNAM SIĘ SZCZERZE ZE ZADAŁAM PYTANIE ZANIM PRZECZYTAŁAM CO JEST NAPISANE MAŁYMI LITERKAMI

Anonimowy pisze...

Dziękuje Twoje wskazówki bardzo mi pomogły

Anonimowy pisze...

Wskazówki bardzo przydatne, bardzo dziękuję, mi pomogły

Emil pisze...

Twój wpis bardzo mi pomoże.

Prześlij komentarz