czwartek, 3 lutego 2011

Obowiązek publikacji orzeczeń na www i postulaty zmian w KPC

Jak we wtorek zadeklarował Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski - pomimo wyborów parlamentarnych, jakie czekają nas jesienią (których termin sam, w innym miejscu, zupełnie przypadkiem zdradził - 23 października), rząd planuje zmiany w KPC.

Czego miałyby dotyczyć? 
  1. likwidacji postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych (Obecnie nie ma uzasadnionych podstaw do utrzymywania odrębnego postępowania procesowego dla spraw gospodarczych; sprawy takie nie różnią się rodzajem występujących w nich żądań od "zwykłych" spraw cywilnych w sposób, który uzasadniałby istnienie takiego odrębnego postępowania) - choć jednocześnie z pozostawieniem w strukturze sądów powszechnych wydziałów gospodarczych (Na obecnym etapie celowe jest wykorzystanie dotychczasowej specjalizacji sędziów sądów gospodarczych przy rozpoznawaniu tych spraw)
  2. umożliwienia eksmisji osób, którym nakazano opuszczenie mieszkania z powodu stosowania przemocy w rodzinie, bez konieczności przyznawania im mieszkania socjalnego - czyli wprowadzenie jakby eksmisji do noclegowni lub schroniska
  3. rozszerzenia kompetencji referendarzy sądowych 
  4. udziału organizacji pozarządowych w postępowaniu cywilnym
  5. modyfikacje postępowania egzekucyjnego:
  • podwyższenie górnej granicy grzywien nakładanych przez komorników za utrudnianie ich czynności;
  • wprowadzenie możliwości nakazania dłużnikowi przez sąd zapłaty określonej sumy na rzecz wierzyciela z tytułu zwłoki w wykonywaniu czynności przy egzekucji świadczeń niepieniężnych
Zastanawiające jest, co kryje się pod dość enigmatycznym sformułowaniem, również ministra Kwiatkowskiego: 
Projekt nowelizacji ma uczytelnić, szczególnie z punktu widzenia stron, procedury w postępowaniu cywilnym. 
Warto także zwrócić uwagę na postulat prof. Tadeusza Erecińskiego (prezesa Izby Cywilnej SN, a jednocześnie nowego przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego), sugerujący konieczność opracowania nie tyle dalszych nowelizacji KPC, co w ogóle nowego kodeksu - wskazał, iż postępowanie cywilne winno być mniej sformalizowane, bardziej wyważające prawa i obowiązki stron, i zdecydowanie powinien przewidywać i umożliwiać korzystanie z wszelkich dostępnych rozwiązań informatycznych (dzisiaj, jak wiemy, zmiany są w teorii - w praktyce zmienia się niewiele).

>>> 

Pozostając w temacie rozwiązań technicznych - Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza obowiązek publikacji wyroków w Internecie, poprzez przygotowanie projektu zmian w regulaminie urzędowania sądów powszechnych, który lada dzień ma być poddany konsultacjom w rządzie. Nowelizacja zakłada, iż publikacja orzeczenia na www była by obowiązkowa - zaś wydawanie papierowego biuletynu tylko fakultatywne. Dotyczyć i objąć ma sądy okręgowe i apelacyjne, a wejść w życie w połowie 2012 r.

Należy wskazać - takie rozwiązanie jest jak najbardziej słuszne, o ile serwisy, na których owe orzeczenia będą publikowane, zostaną wyposażone w odpowiednio skonstruowane wyszukiwarki - po dacie wydania orzeczenia, sygnaturze, przedmiocie sprawy itp.

Równocześnie MS zapowiada ujednolicenie witryn internetowych sądów powszechnych - które prezentują czasami krańcowo inny poziom, od witryn na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i wykonaniu graficznym, po strony, na których nie sposób odnaleźć numer faksu sądowego, albo jakiekolwiek numery telefonów do poszczególnych wydziałów. Odnośnie postulowanego obowiązku publikacji orzeczeń - dział temu poświęcony, po wprowadzeniu zmian, powinien być wyraźnie oznaczony i widoczny w menu kontekstowym witryny każdego sądu. 

Martwi jednak zapowiedź, iż wzorem dla zmian ma być bieżący kształt witryny SN zawierającej orzeczenia tegoż sądu, gdzie nijak nie uświadczy się żadnej wyszukiwarki, a orzeczenia są widoczne jedynie z okresu rok wstecz (w dziale Biuletyn - także widzę tylko bieżący numer - a archiwalne?).

9 komentarze:

Pjaj pisze...

Archiwalne są pod linkiem archiwum na tej samej stronie, ale rzeczywiście strona SN powinna być przykładem, jak nie powinna wyglądać strona sądu.

Prawo czy lewo? pisze...

Specem nie jestem, korzystałem sporadycznie z tej strony... Ale wzorem, jak piszesz, nie jest. Takowym mogła by być - i to żadna rządowa, a stworzona przez NSA - baza orzeczeń administracyjnych, dostępna na http://orzeczenia.nsa.gov.pl

Johnson pisze...

A to co?
http://pub.sn.pl/orzeczenia.nsf/wybor?openform

Prawo czy lewo? pisze...

Niby tak. Ale w menu strony http://www.sn.pl/orzecznictwo/index.html jest to dopiero n-ta pozycja w menu, mało czytelna. To "Najważniejsze bieżące orzecznictwo" jest kompletnie mylące. I ani to, ani ów Supremus nie nazywa się tak, że wiadomo o co chodzi - np. "Baza orzeczeń SN" czy jakoś tak.

Prawo Medyczne pisze...

Zamiar likwidacji postępowania gospodarczego bardzo mnie cieszy, tak samo jak obowiązek publikacji wyroków.
Ciekawe jak będzie to wyglądało od strony technicznej - oby nie tak jak martwe przepisy dotyczące protokołowania rozpraw.

gość codzienny pisze...

@Johnson

W tej wyszukiwarce nie ma najważniejszego - szukania frazy. Na co komu przeglądanie bazy wg sygnatury czy sędziego. Efektywniej szuka się zwykłym googlaczem po necie. Bezproblemowo kontekstowo przeszukiwać można opublikowane orzeczenia (nie tylko SN) w płatnych serwisach (ja korzystam z Lex-a).

Wasilewski pisze...

Bardzo dobry pomysł z obowiązkiem publikacji orzeczeń w necie!

Anonimowy pisze...

Sprawa publikacji orzeczeń jest jak najbardziej godna uwagi. Nie jestem jednak do końca przekonany o słuszności całkowitego zniesienia postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych. Może wystarczyłaby modyfikacja? Np. dłuższe terminy na zamiast całkowita rezygnacja z prekluzji dowodowej.

Pjaj pisze...

@ Johnson

W tej wyszukiwarce zdecydowanej większości wyroków nie ma. Np. w pierwszym wydziale orzeczeń ze skarg kasacyjnych z 2009 r. jest 16 - zakładam, że rozpoznają pewnie kilkadziesiąt razy więcej. W większości wydziałów najnowsze wyroki są z 2009 r. więc naprawdę wyszukiwarka ta zasługuje na jak najgorszą ocenę.

@ leximperfecta

Sądy będą nakładać rygory na strony, więc powinno to działać zdecydowanie lepiej niż obecnie.

Prześlij komentarz